Sport i TurystykaT
urystyka aktywna - Szlaki turystyczne


    Ze względu na wyjątkowo atrakcyjne położenie Hotelu Zimnik wszyscy nasi Goście mogą w pełni czerpać pełnie wrażeń z przepięknych beskidzkich tras, które zaczynają się zaledwie 100m od Hotelu.

Wytyczone trasy prowadzą wszystkich piechurów doliną Zimnika, zamkniętą dla ruchu - do wyboru jest tutaj nawierzchnia asfaltowa lub równoległa ścieżka dydaktyczna o utwardzonej nawierzchni.

Zachęcamy do spacerów wzdłuż potoku Zimnik, to jeden z najbardziej urokliwych zakątków naszej okolicy. Wzdłuż doliny Zimnika powstała ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza, która zaczyna się na parkingu niedaleko naszego hotelu. Leśną ścieżyną można odbyć kilkukilometrową trasę wsłuchując się w śpiew leśnego ptactwa. Po drodze znajdziemy miejsca do odpoczynku i biwakowania jak również do podgrzania przyniesionej strawy. W drodze powrotnej, przy drodze głównej, warto zatrzymać się przed obeliskiem i krzyżem poświęconym pamięci rozstrzelanych tu
w 1943 roku, na oczach miejscowej ludności , czterech więźniów. Zlokalizowane wzdłuż ścieżki tablice objaśniają tajemnice beskidzkich lasów. Zachęcamy turystów do odwiedzania naszej urokliwej krainy.

Szlaki turystyczne wokół hotelu

- Niebieski - Lipowa Ostre (539 m) - Hala Jaskowa (950 m) - Skrzyczne (1257 m)
- Żółty - Lipowa Ostre (539 m) - Dolina Zimnika - Łukaszne - Kościelec (1022 m) -
  - Malinowska Skała (1152 m)
- Zielony - Ostre (539 m) - Hala Ostre - Muronka (1017 m) - Magurka Radziechowska
   (1091 m)

Wyciągi i trasy narciarskie okolicy
Najbliższe trasy już 5 km od Hotelu.

Pilsko (1557 m n.p.m.) to drugi po Babiej Górze (1725 m n.p.m.) co do wysokości masyw górski w Beskidzie Żywieckim. Szczyt jest bardzo popularnym wśród turystów miejscem widokowym, z szeroką panoramą na Beskidy Zachodnie, Tatry, góry Słowacji, a przy doskonałej widoczności także na szczyty Sudetów. W okresie zimowym na stokach opadających w stronę Korbielowa działa Ośrodek Narciarski „Pilsko” - to jeden z trzech największych kompleksów narciarskich w Polsce, zaraz po Kasprowym Wierchu w Tatrach to druga co do położenia góra narciarska w kraju.W obrębie nartostrady ośrodka (blisko 20 km tras) funkcjonuje 10 wyciągów orczykowych oraz 1 wyciąg krzesełkowy. Najbardziej godną polecenia jest trasa numer 5, liczy blisko 4500 m długości i należy do dwóch najdłuższych w Polsce.

Wybrane nartostrady i wyciągi w Szczyrku (35 wyciągów, 60 km tras):

- Hondarski - wyciąg orczykowy, długość 1288 m, różnica wzniesień 357 m
- Ondraszek (niebieski) - Skrzyczne – Jaworzyna, dwuosobowy wyciąg krzesełkowy
   najłatwiejsza trasa ze Skrzycznego, długość 5200 m, różnica wzniesień 710 m
- Widokowa (zielona) - Jaworzyna - Doliny, dwuosobowy wyciąg krzesełkowy, bardzo
   łatwa, długość 2300 m, różnica wzniesień 400 m
- Kaskada (czerwona) - Skrzyczne - Jaworzyna, dwuosobowy wyciąg krzesełkowy,
   trasa trudna, długość 3100 m, różnica wzniesień 710 m
- FIS (czarna) - Skrzyczne - Doliny - Dunacie, trasa wyczynowa, bardzo trudna,
   posiada licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie
   zawodów w narciarstwie alpejskim, długość 2800 m, różnica wzniesień 650 m,
   sztucznie naśnieżona.
- Żywiec Sporysz: Czarny Grojec I - wyciąg talerzykowy, długość 249 m. Czarny
   Grojec II - trasa bardzo łatwa do nauki, wyciąg talerzykowy, długość 180 m
- Biały Krzyż - wyciąg orczykowy, długość 240 m
- Skrzyczne - wyciąg talerzykowy, długość 270 m
- Zapalenica - wyciąg orczykowy, długość 490 m

Turystyka Objazdowa -  w
ycieczki jednodniowe


Skrzyczne (1257 m n.p.m.) Atrakcyjna wycieczka kolejką krzesełkową na najwyższą górę Beskidu Śląskiego, z której roztacza się przepiękna panorama na Kotlinę Żywiecką i Beskid Wysoki. Przy dobrej widoczności można zobaczyć również Tatry.

„Pętla Beskidzka”: Wisła - Istebna - Koniaków - Żywiec Region o bogatej kulturze ludowej, góralskim folklorze oraz aktywności twórców ludowych. Można zobaczyć tutaj pasterskie obrzędy, stroje góralskie i rozśpiewane zespoły ludowe, kultywujące stare tradycje. Malownicza trasa objazdowa po Beskidach m.in.: Szczyrk - Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) - Wisła - Przełęcz Kubalonka (761 m n.p.m.) - Istebna - Koniaków (wystawa koronek) - Żywiec.

Jaskinie. Niezapomniana przygoda w poznawaniu jaskiń, która daje możliwość poznania budowy geologicznej i morfologii pasma Beskidu Śląskiego, obserwacji stanowisk nietoperzy i niesamowite przeżycia dla amatorów - grotołazów. Jaskinia Chłodna o długości 117 m, w której podczas całego roku utrzymuje się temperatura ok. 3 st.C, jaskina Pod Balkonem o długości 45 m oraz Malinowskich Skał (1150 m n.p.m.), z których podziwiać można wspaniałe widoki na Lipową i okolice. Wszystkie te pomniki przyrody nieożywionej znajdują się niedaleko naszego hotelu w Rezerwacie „Kuźnie”.

Jezioro Żywieckie. Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny (100 mln m3) na Rzece Soła koło Żywca utworzony w 1966 roku, położony na granicy Kotliny Żywieckiej jak i Beskidu Małego. Powierzchnia jeziora to 1000 ha, rozciąga się na długości 8 km oraz szerokości 2 km, dochodzi do głębokości 20 m i wysokości 341 m n.p.m. Zbiornik odgrywa ważną rolę w pozyskiwaniu energii elektrycznej dzięki elektrowni wodnej o mocy 21 MW, znajdującej się przy zaporze o wysokości 38 m. Poza swoim pierwotnym przeznaczeniem jezioro odgrywa ważną rolę w regulowaniu przepływów Górnej Wisły oraz ochronie przeciwpowodziowej. Najpopularniejszym sposobem na czynny wypoczynek w tych okolicach jest uprawianie sportów wodnych. Jest to możliwe dzięki bardzo dobrze rozwiniętej bazie proponującej wynajem windsurfingów, kajaków, rowerów wodnych oraz żaglówek. Magnetyzujące piękno Jeziora Żywieckiego w otoczeniu gór przyciąga również wytrawnych wędkarzy.

Browar Żywiecki - zwiedzanie oraz degustacja piwa.
Najlepsze piwo wśród piwoszy „Żywiec” - mogą Państwo spróbować i przekonać się o jego tajemnej mocy oraz zobaczyć najnowocześniejszą produkcję i historię piwa w Polsce.

Góra Żar ( 761 m n.p.m.) Jedna z największych na świecie elektrowni szczytowo - pompowych, na której znajduje się sztuczny zbiornik wodny, mogący pomieścić 2,5 mln m³ wody, do którego tłoczy wodę z położonego o 440 m niżej jeziora. Woda spada do wnętrza Góry Żar i napędza turbiny elektrowni. Dodatkową atrakcja na Górze Żar jest Park Linowy tzw. Małpi Gaj oraz tor saneczkowy.

Szyndzielnia (1026 m n.p.m.) Linowa kolej gondolowa z 1953 roku, która na trasie 1805 m pokonuje 451 m różnicy wysokości w 6,5 minuty. Jest czynna cały rok i służy także narciarzom.

Oferta specjalna