Okolica i Atrakcje


Gmina Lipowa położona jest na południu województwa śląskiego, w zachodniej części Kotliny Żywieckiej, u podnóża masywu Skrzycznego (1257 m n.p.m), najwyższego wzniesienia Beskidu Śląskiego, nieopodal miasta Żywiec. Blisko stąd do przejść granicznych na Słowację - w Zwardoniu i Korbielowie.


-  do Szczyrku 7 km
-  do Żywca 7 km
-  do Bielska - Białej 17 km

    Naturalnym bogactwem rejonu Lipowej są lasy i piękne krajobrazy, które kształtowane są przez doliny potoków Leśnianki, Kalonki, Wieśnika i Żarnówki. Urozmaicona rzeźba terenu i bogata szata roślinna tworzy bardzo dobre tereny dla turystyki, rekreacji i różnych form czynnego wypoczynku. Tereny leśne są bardzo atrakcyjne turystycznie, a stosunkowo dobrze rozwinięta sieć szlaków komunikacyjnych sprawia, że są to tereny łatwo dostępne dla turystów. Można tutaj korzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych, które wiodą przez pełne uroku malownicze tereny Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Panują tu dogodne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego, a bliskie sąsiedztwo Jeziora Żywieckiego stwarza możliwości uprawiania sportów wodnych.

    W obrębie masywu leśnego Malinowskiej Skały (1150m n.p.m.) rozciąga się piękna panorama widokowa z atrakcyjnymi szlakami, z której podziwiać można wspaniale widoki na Lipową i okolice.

Najpopularniejsze szlaki turystyczne okolicy to:
- Szlak niebieski: Lipowa - Ostre - Hala Jaskowa - Skrzyczne (1257m n.p.m.)
- Szlak żółty: Lipowa - Ostre - Dolina Zimnika - Łukaszne - Kościelec - Malinowska Skała łączy się z czerwonym - Jaskinia Malinowska - Biały Krzyż
- Szlak zielony: Ostre - Hala Ostre - Muronka - Magurka Radziechowska łączczy się z czerwonym na Baranią Górę


Wyciągi i trasy narciarskie okolicy
Pilsko (1557 m n.p.m.) to drugi po Babiej Górze (1725 m n.p.m.) co do wysokości masyw górski w Beskidzie Żywieckim. Szczyt jest bardzo popularnym wśród turystów miejscem widokowym, z szeroką panoramą na Beskidy Zachodnie, Tatry, góry Słowacji, a przy doskonałej widoczności także na szczyty Sudetów. W okresie zimowym na stokach opadających w stronę Korbielowa działa Ośrodek Narciarski „Pilsko” - to jeden z trzech największych kompleksów narciarskich w Polsce, zaraz po Kasprowym Wierchu w Tatrach to druga co do położenia góra narciarska w kraju.W obrębie nartostrady ośrodka (blisko 20 km tras) funkcjonuje 10 wyciągów orczykowych oraz 1 wyciąg krzesełkowy. Najbardziej godną polecenia jest trasa numer 5, liczy blisko 4500 m długości i należy do dwóch najdłuższych w Polsce.

Wybrane nartostrady i wyciągi w Szczyrku (35 wyciągów, 60 km tras):
- Hondarski - wyciąg orczykowy, długość 1288 m, różnica wzniesień 357 m
- Ondraszek (niebieski) - Skrzyczne – Jaworzyna, dwuosobowy wyciąg krzesełkowy najłatwiejsza     trasa ze Skrzycznego, długość 5200 m, różnica wzniesień 710 m
- Widokowa (zielona) - Jaworzyna - Doliny, dwuosobowy wyciąg krzesełkowy, bardzo łatwa, długość 2300 m, różnica wzniesień 400 m
- Kaskada (czerwona) - Skrzyczne - Jaworzyna, dwuosobowy wyciąg krzesełkowy, trasa trudna, długość 3100 m, różnica wzniesień 710 m
- FIS (czarna) - Skrzyczne - Doliny - Dunacie, trasa wyczynowa, bardzo trudna, posiada licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie zawodów w narciarstwie alpejskim, długość 2800 m, różnica wzniesień 650 m, sztucznie naśnieżona.
- Żywiec Sporysz: Czarny Grojec I - wyciąg talerzykowy, długość 249 m. Czarny
   Grojec II - trasa bardzo łatwa do nauki, wyciąg talerzykowy, długość 180 m
- Biały Krzyż - wyciąg orczykowy, długość 240 m
- Skrzyczne - wyciąg talerzykowy, długość 270 m
- Zapalenica - wyciąg orczykowy, długość 490 m 

Atrakcje okolicy - miejsca, które warto zobaczyć:


 
1. Ścieżka  Przyrodniczo  -  Dydaktyczna  w  „Dolinie  Zimnika”. 
Jej  trasa  z  licznymi  elementami  edukacyjnymi przebiega przez piękny las na terenie gminy Lipowa. Urządzenia turystyczne i przystanki edukacyjne zlokalizowane  na trasie pozwalają przybliżyć wiedzę o przyrodzie, a także wypocząć na łonie natury. Długość trasy wynosi około 1,5 km. Zaraz obok prowadzi zamknięta dla ruchu, afaltowa droga dla piechurów, rowerzystów i miłośników nordic walkingu. Nieopodal znajdują się również skałki umożliwiające wspinaczkę górską.

2. Wyciąg krzesełkowy na górę Skrzyczne w Szczyrku
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Stacja dolna – Jaworzyna czynna od 8.30 (weekend) lub od 9.30 (pn.-pt) do 17.00, zimą czynna do ok. 16.00.

3. Muzeum  Browaru  w  Żywcu 
Zostało  uruchomione  9  września  2006  roku  w  wykutych  w  skale  piwnicach leżakowych  żywieckiego  browaru  z  okazji  150  lecia  jego  istnienia.  Muzeum  składa  się  z  18  sal  obejmujących powierzchnię  ok.  1600  m2.  Wnętrza  Muzeum  odwzorowują  proces  powstawania  piwa  w  browarze.  Wizyta rozpoczyna się w Sali Trzech Żywiołów, w której można obejrzeć składniki z których robi się piwo oraz szczegółową  makietę browaru. Kolejne sale  przenoszą  zwiedzających  przy  pomocy  "Wehikułu  czasu"  do  XIX-to  wiecznego Żywca,  gdzie  można  obejrzeć  pracownię  architektoniczną,  zakład  bednarski,  drukarnię,  sklep  kolonialny  czy  galicyjską  karczmę.  Całość  ekspozycji  uatrakcyjniają  multimedialne  pokazy  (zdjęcia,  film,  dźwięk,  projekcja). Zwiedzanie  muzeum  kończą  sale  prezentujące  okres  socjalizmu  oraz  labirynt okraszony dziesiątkami zdjęć, z którego należy znaleźć wyjście.

4. Jezioro Żywieckie
Zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego.Utworzenie w 1966 r. zbiornika zaporowego spowodowało zalanie wsi, m.in. Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. 

* Całkowita pojemność: 94,6 mln m³
* Powierzchnia jeziora: 10 km²
* Wysokość zapory: 39 m
* Głębokość : 26,8 m
Możliwość kąpieli, wędkowania, żeglowania, windsurfingu oraz rejsu statkiem wycieczkowym.

5. Leśny Gród w Milówce
Magiczny zakątek, któremu nie obce są akcenty słowiańskich wierzeń. Znajduje się tu posąg Świętowita, który został zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnesa. Jest to  14-metrowa rzeźba wykona z topoli, której pomysłodawcą jest Grzegorz Śleziak (projektant i właściciel ogrodu). W ogrodzie obecna jest również tematyka orientalna, którą w pełni oddaje ogród japoński, ścieżki Feng Shui, jak i reprezentują ją liczne odmiany roślin orientalnych, takie jak drzewko Ginko Biloba czy różne rodzaje bambusów.

6. Góra Żar w Międzybrodziu.
Atrakcje: Kolej linowo-terenowa, przejazd w jedna stronę ok. 8 zł (tel. 33 866 11 36),Elektrownia  Szczytowo-Pompowa,  Górska  Szkoła  Szybowcowa,  Wypożyczalnia  Nart  i  Rowerów,  zjeżdżalnia pontonowa, Park Linowy oraz dwie specjalne trasy dla rowerzystów.

7. Karczma w Jeleśni
Karczma w Jeleśni Jest to jedna z ostatnich oryginalnych karczm w tej części Europy, należąca do najstarszego typu karczmy polskiej o konstrukcji zrębowej oraz cennych walorach historycznych i kulturowych. Data wybudowania karczmy z drzewa modrzewiowego jest trudna do ustalenia. Pewne jest, że w 1608 roku Mikołaj Komorowski założył w Jeleśni folwark, a w niedługim czasie wybudowano okazałą karczmę pańską, która przetrwała do dzisiaj.

8. Park Miniatur
Park Miniatur w Inwałdzie to jedyne miejsce, w którym możliwa jest podróż dookoła świata w ciągu jednego dnia.Potrzebne jest tylko kilka minut by przekroczyć granicę. Pomysłowo zaprojektowane alejki prowadzą turystów do kolejnych państw i ich cennych zabytków. W Parku Miniatur znajduje się ponad 50 modeli najsławniejszych cudów architektonicznych świata, m.in.: Świątynia Akropolu, Coloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinks, Biały Dom. 

9.Ustroń: Leśny Park Niespodzianek, Równica, Czantoria
Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to miejsce, które powinno się odwiedzić. Znajduje się w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim i jest on jedynym w swoim rodzaju parkiem, który daje możliwość spędzenia czasu dla całych rodzin,  grup  zorganizowanych  w  różnym  przedziale  wiekowym  i  pojedynczych  gości.  Jest  to  również  raj  dla fotografików,  którzy  mają  tu  możliwość  fotografowania  zwierząt  praktycznie  w  naturalnych  warunkach.  Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Wszystko to stanowi nowatorską ideę parku.
Równica - góra owiana legendami, a starzy mieszkańcy Ustronia często nazywają ją Diablą Górą. Turystów przyciągają tutaj niezapomniane widoki oraz karczmy z dobrym i regionalnym jadłem.
Czantoria - Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa (wstęp płatny) z platformą na wysokości 29 metrów oraz bufet. Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne na Czantorii (właściwie pod Czantorią Wielką), zbudowane jeszcze przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904. Tam też znajdowało się turystyczne przejście graniczne.
Czantoria Wielka stanowi duży węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia, Nydka i Trzyńca (Republika Czeska). Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego.

10. Pętla Beskidzka
Pętla Beskidzka to jedna z najpiękniejszych tras Beskidów. Biegnie przez beskidzką Trójwieś, która poszczycić się może bogatą i nadal  żywą  tradycją.  W  trakcie  przejazdu  zobaczyć  można  m.in.:  koniakowskie  muzeum koronkarstwa, tradycyjną chatę Kawuloka w Wiślę oraz malowniczą wieś: Istebna.

Oferta specjalna